Friday, November 26, 2010

Loetud p2evad


Mis siis ikka. Aeg, mis meile on antud, hakkab otsa saama.

K6ik sebivad. K6igil on paljusi asjusi teha. J2rgmine n2dalavahetus on l6pun2itus kuhu on oodata kogu saare elanikkonda, enne seda veel "final reading" ehk need kes tegelesid kirjanduse ja poeesiaga saavad v6imaluse oma seniavaldamata teoseid ette lugeda. Stress, paanika, jaanika, klaarika, vaarika. No mitte p2ris nii hirmus kohe, aga siiski on tunda pinget 6hus.

Aga see k6ik on saabunud kuidagi ootamatult, kuna alles m6ne n2dala eest oli kogu see raffamass Tyrgis ja mina myttasin kohalikus tuulepargis ja kirjutasin oma energiabullat.

Ootan igatahes huviga, mis raffal pakkuda on, kuna nii m6nelgi on korraga mitu rauda tules. Yhe k2ega valmistad savist m6ne skulptuuri, samas kui teise k2ega pyyad pilte teha ja suus on veel pintsel, mis yritab l6uendile akti maalida ning tavaliselt ei piisa yhest t33st. Ja kui sellest veel on v2he, siis pead valmistama ette presentatsiooni Kreeka jumalannadest.

Ja 6htasel ajal tuleb ju veel v2ljas ka k2ia, seega minul tekib ikka ja j2lle kysimus, mis imelisel ajal raffas selle k6igega toime tuleb.

Eilagi pidasime suurt s33maorgiat vilja valmimise ja m6nedel andmetel ka indiaanlaste ja palver2ndurite kokkusaamise p2eva auks. Thanksgiving - ait2hhi andmine. K6ik valmistasid mingit rooga ning Jimmy k33ginurk oli lookas laudadest ja raffamassist ylekyllastunud. Enamus pakutavast kraamist oli minu jaoks uues v6tmes, teiste jaoks aga harjumusp2rane ja traditsiooniline - mashed potatoes, turkey, stuffing, green beans, corn, baked potatoes, fruit salad, pumpkin pie, no bake cookies, puppy chow, etc ja etc. Lisaks sellele veel kreekap2rast pastitio't ning eestip2rast apple pie'd ja cherry pie'd. Kalkun oli kuivav6itu peaks mainima, samas topeltkypsetatud kartul vist parim leiutis mida siiani n2inud olen. Idee iseenesest v2ga lihtne, l6ikad koorimata suure kardula pooleks eemaldad enamuse sisust ja teed sellest pyree ning p2rast asetad pyree tagasi koore sisse ja j2tkad kypsetamist. Kogu seda toidukraami on nyyd paariks p2evaks ylegi.

Kuid tuleme nyyd j2lle tagasi koolinduse juurde.

Mina p6hiliselt ikkagi puhkan, vaatan palju filme, kuulan musooni, harrastan katikukl6binat siin ja seal, kypsetan kooki. Yhes6naga v6imalikult v2he stressimist. Ka minul on oma v2ike n2itus tulemas, kuid ma pyyan seda protsessi pigem m6nuga v6tta. Olen juba kylastanud kohalikku koo rautakeskot ja sealt minema jalutanud kaheksa meetrise ketivolaskiga, eila k2isin shoppamas kyynlaid, mida nyid tervelt sada tykka mul paigutada tuleb yhte ruumi. Pildid on v2lja valitud ja ootavad trykikojas l6uendile asetamist. Vaikselt aga kindlalt hakkab asi jumet v6tma.

Kreeklased aga selle eest otsustasid j2lle streikima hakata. Seekord siis kogu laevandus on alates sellest teisip2evast pikali. R22gitakse, et tulevaks esmasp2evaks pidavat kord j2lle majja seatama. Eks n2is. Mul on tunne, et see ei l6pe veel niipea, arvestades kui kaua rekkamehed suuri maanteid mandril plokeerisid.

Uurisin igaks juhuks palju lennupilet Ateenasse maksab. Kuid selleks ajaks v6ivad ju lennumees- ja naiskonnad samuti streikida, niiet pole m6tet nii kaugele tulevikku ette suurelt m6tlema hakata. Naudime, parem j2tkuvalt suviselt soojasid ilmasid, tuult, mis m6ni p2ev tahab sind gravitatsioonireegleid eirama panna, j2rjest kolla-puna-oraanzisemaid p2ikeseloojanguid, pikke filmi6htaid neljajuustupitsa ja Mythose saatel.
Ja pealegi mingi jutu p6hjal pidavat mingid instantsid Kreekas maksma kinni selle yleliigse aja sees tehtud kulutused. Huvitav, kas selleks peab uusi v6lakirju valitsus v2lja jagama, et minu chill saaks edasi kesta :) J6ulud Parosel, poleee paha. Kuigi lumepuudus teeb selle pyha kuidagi imelikuks. Kuigi samas ei kujuta ma seda kohta lumega j2lle ette.

Naljakas ma olen juba 2ra j6udnud unustada, et selline spordiala nagu suusatamine yldse olemas on. Veerpalu kes? Ilm kodumaal pyyab vist k6igest j6ust vastupidist t6estada :) Huvitav, kas lennujaam minu teoreetiliseks naasmise ajaks lume alt yldse v2ljagi paistab, tuleb vist Peipsi j2rve j22le maanduda ning Pyssi tuham2gedele suund v6tta. Uus j22aeg on kohal.

N2taki.

Tuesday, November 23, 2010

Syndimise aeg

Enne veel kui päkapikk Sind piiluma end seab
Sa valmistuma tähtsaks pidupäevaks pead.

Koogid küpsetada vaja
Missest, et ahju jätsid ukse taha.

Kiire pilk veel peeglisse saab visat
Ning Soomest toodud lõhnavett palgedele lisat.

Tolmand riiulilt krahmad Looba Unni helpilaadi
Külmutisse surud õllevaadi, sekserisse marmelaadi.

Sampanja lahti korkida on vaja
Enne veel, kui sõpradest on pungil maja.

Teie Terviseks ja põhjani nüüd võtkem pokaal
Et kuulda kaugest Kreekast oleks hõiskav vokaal…

Head Uut Aastat Katrin !!!
Head Uud Aastat Silver !!!
Head Uut Aastat Veiko !!!
Head Uut Aastat Signe !!!

Monday, November 22, 2010

Saturday, November 13, 2010

Wednesday, November 10, 2010

Head Uut Aastat!!!

K6ikide maailmade Uku-Martinid olge Te Tervitatud, sellel t2htsal p2eval

Ja 6nnitlused ka k6ikidele noortele emmedele ja kohe-kohe emmeks hakkajatele, keda ma juhtun tundma. Lilled ja autogrammid saate k2tte Viljandis burka putka tagant :)
H6issa..

Sunday, November 7, 2010

Must ja valge pilt












J2tkuks digitaalse meediumi kriitikatunnile avaldan j2rgnevalt seeria musta ja valge meediumi kohta.

Fakt, et ma j2tkuvalt pole sisenenud analoogfoto imelisse maailma ei loe siinkohal misket, kuna ma osalesin aktiivselt piltide v2ljavalmisel ja kriitika andmisel s2rituse osas.

"Rohkem kontrasti" on nyydsest mu lemmiklause. Lisaks olen nyyd rohkem kursis ka kuidas analoogmaailmas pildi heleduse ja tumeduse ehk dodzimise ja b33rnimise kunst v2lja n2eb. Polegi teabmis v2ga erinev digitaalsest, kuigi puudub undo nupp, mist6ttu pead kyllaltki kylma n2rvi ja kindla k2ega olema, kui tahad v2ltida kosmilist fotopaberi raiskamist.

Ja kokkuv6ttes on tore n2ha kuidas pilt sinu silme all kujunema hakkab.

Jaksu k6ikidele analoogidele.

Kunstizalis




Kuna ytlemata kaunis ja soe p2ev oli, siis oli kohe patt lihtsalt niisama laboris redutada. Aga randa ma ka minna ei viicinud, seega otsisin muud tegevust, mis sisaldaks ka v2he pildi tegemist.

Esimese tegevusena sai purki v6etud valmism3llu, millest ka eraldi sissekanne sai formuleeritud. Kuna aga muusa oli ikka veel nii3elda peal, siis j2tkasin oma tegutsemist kooli kunstiklassis, kuhu viimati sai sammud seatud ysna kooliaasta alguses. Siis oli k6ik veel ilus puhas ja korras.

Nyyd aga... Hoopis teine tera. Palju loomingulisem ja elulisem. V2rvid siin ja v2rvid seal. M3kerdamis ja k3kerdamismaania. T2itsa sobilik oma loomeande 2ra kasutamiseks.

Head nautimist.

Valimindmees


Jassas shmassas raffas

T2na l2ksid k6ik Kreeklased nagu yks mees valimiskastide juurde. Ytlemata pidulik syndmus oli see paljudele, eriti vanema p6lvkonna esindajatele.

Peab lisama, et polegi korraga niipalju kohalikke v2ljas ringi uitamas ja omavahel juttu ajamas n2inud. Tavalisel on ikka turuisid need kes kohalikku t2navapilti kaunistavad, mina kaasaarvatud.

V6ib ainult loota, et kelle iganes nad siis praegast valivad ka miskit 2ra suudab teha, et kohalike eluolu paremuse poole tyyriks ja v2hem neid igasugu streike ja v2ljaastumisi oleks (kuigi siin saarel pole sellest kordagi mingit m2rkigi olnud). Ei taha j2lle lennujaama taksoga s6ita, 6igemini ei taha j2lle elu kalleimat taksos6itu korrata.

V2ike m2lestus t2nasest valmisp2evast siis ka piltide kujul.

Monday, November 1, 2010

2500 aastat vudimist (ja l6ppu pole n2ha)












Nimi, mis on saanud t2namatult v2he t2helepanu viimase 2500 aasta jooksul on Pheidippides. Ikka ja j2lle r22gitakse kohast, kus Kreeka kanged s6durid andsid P2rsia poistele pasunasse.

K2esoleval aastal otsustas kaksteist ja pooltuhat inimest yle kogu maailma tollele syndmusele au avaldada ja oma panuse jooksmise kujul anda.

Olgugi, et kilomeetreid k6ikidel sama palju l2bida ei tulnud ning teepervel olid meedikud ja kehakinnitust pakkuvad instantsid, ei kahanda see tolle ajalookirjadesse kantud mehe ja tema algatatud syndmuse v22rtust.

Igasugune kehaline pingutus on kiiduv22rt n2htus. 6nneks keegi seekord ei matkinud otseselt h2rra Pheidippidest finishis, kuigi vanale Panathinaikose olympiastaadionile kogunenud publikum sai osaks ka yhe kange v6istleja totaalsele krambistumisele.

Juba staadionile sisenedes oli n2ha, et yhel oma parimas eas oleval h2rrasmehel toimus edasiliikumine v2ga veidral moel, mis meenutas rohkem katkist 6mblusmasinat. Napid viiskymend meetrit enne l6ppu hakkas mees j2rsku tagurpidi liikuma, kuni jalad tema alt kadusid. M6ned kaasjooksjad proovisid teda pysti aidata, kuid n2htavasti polnud see enam v6imalik. Rahval oli aga kindel soov v2sinud mees plaksutamise ja h6igetega yle finishijoone aidata. Tundus, et see m6jus, kuna edasi ta liikus - k2putades. Ja juubelduste saatel sai ta oma tahtmise. 6rnema soo esindajad panid m2ngu isegi pisarad, mehed piirdusid k6vemat sorti kisaga. V6imas.

Mina avaldasin syndmusele au seda (aja)pildistades ja j22dvustasin sealjuures ka oma kaas6pilasi, keda v6ib pidada peasyydlasteks mu Ateena visiidile.

Laup2eval, kolmekymnendamal oktoobrikuu p2eval, asutas end minekule 11 jooksuhuvilist: Patricia, Kate, Katie, Nina, Krista, Rene, Andrea, Breanna, Karley, Evstolia ja mina. Eelmisel p2eval oli teele asunud veel yks kange v6islteja - Brittany. Eesm2rk osaleda 28ndal Ateena klassikalisel maratonil, mis pidas oma 2500 aastast juubelit.

Peale neljatunnist praamis6itu maabusime tuttavas sadamas ning vahetasime praami metroo vastu, mis yhe eurose sponsorluse tulemusena v2ljutas meid Ateena sydalinnas Monastiraki nimelises peatuses. Sealt sibasime edasi juba jala suurde linnaparki, kus Zappeion'i nimelises hoones toimus v6istlejate registreerimine. Terve maailm tundus siia kokku tulnud olevat.

P2rast v6istluss2rgi ja spordikoti v2ljav6itlemist j2i ainsaks ylesandeks leida yles majutuskoht, mis seitsmele meie hulgast pidi j2rgmise hommikuni peavarju pakkuma. Yhes6naga toimus v2ike jagunemine. Minu ja veel kuue jooksja 33majaks sai noortehostel Pagration, mis asus kyllatki stardipaiga l2hedal, nonii kilomeeter poolteist.

Yks asi millega Ateena aga eriti ei hiilga on t2navasildid. P6rgulikult raske oli aru saada, mis moodi siinne asjaajamine korraldatud on. Ju n6utakse siinsetelt postiljonidelt telepaatilisi oskusi. Meil sellised oskused puudusid, mist6ttu piirdusime lolli turisti m2ngimisega ja n2itasime m33daminejatele kaarti, mille peale saime vastutasuks juhatust. Kuid isegi siis kui olime juba j6udnud hosteli ukse alla ei saanud me sellest aru, kuna mitte miski ei viidanud, et see peaks seal asuma. Kohalik vanah2rra pidi sisuliselt meile ukse lahti tegema.

Sees ootas meid ilma liialdamata kasvuhoone. K6ik kohad olid rohelusse mattunud. Siin olid sildid. Ja need olid k2sitsi joonistatud/tehtud, meenutades mulle nii uus-meremaal n2htud hubaseid hipilikke noortehostelle. Koha perenaine oli ameericamaalt, mist6ttu igasugune asjaajamine sujus edaspidi ladusalt.

Saime oma tekid, linad ja padajpyyrid k2tte ning suundusime kolmandale korrusele, kus meile oli eraldatud kymnekohaline naridega varustatud puhkeruum. Narid olid nii m6ndagi oma elus n2inud ja avaldasid pidevalt oma arvamust k22ksudes ja kraaksudes, kui nende peale sai pikali heidetud. 6nneks olid narid pikkadele inimestele vastutulelikud.

Kui k6ik olid omale voodikoha v2lja valinud siirdusime veel 6htus33gile, mis juhtus olema erakorraliselt maitsev. Selle eest kandis hoolt l2hedalasuv restoran Ciao, mis pakkus parimat itaalia k33ki. Julgeks 3elda isegi, et tipp-k33ki. Minu spinatiga t2idetud ja rucola ning tomati ja juustuga kaetud hiidravioolid omasid vaid yht eesm2rki - v6imalikult ruttu s33duks saada. Ja seda nad ka said. Kuigi niiv2ga oleks tahtnud uut taldrikut2it v6tta, siis dialoog h2rra Maoga andis tulemuseks loobumise seedimisorganite probleemivaba funktsioneerimise kasuks.
Jooksjad nii enesekindlad ei olnud, mist6ttu sai lahkudes kaasa soetatud ka karbid ylej22kidega pastadest ja pitsadest. Ma ei m2leta, et keegi neid oleks hommiku mekkinud. Aga ma v6in ka eksida.

Enne veel kui h2rra Mati Une meile kylla tuli toimus korraline igastsorti ajan2itajate talveajale yleviimine, et hommiku mitte liiga vara starti siirduda. Nyyd j2i oodata kella kolmveerandseitsmest 2ratust, et siis poole tunniga end majast stardijoone poole teele asutada.

Ilm oli pyhap2eval sportimiseks igati idekas. Kohaliku jumalad sponsoreerisid yritust lakkamatu p2ikesepaistega ning v2rskendava, kuid mitte eriti k6va tuulega. Temperatuur oli kuskil kaheksateist kraadi. Mina s2ttisin end stardijoone vahetsul2hedusse, et esmalt ajapildistada kymne kilomeetri jooksu mass-starti ja selle l6ppedes sibasin ruttu sada meetrit kagu suunas staadionile, et saada kaadrisse v2sinud, kuid 6nnelikud maailmar2ndurid.

Tundub, et Kreeka peaminister h2rra Papandreou on v6tnud eeskuju h2rra Anspist, sest peale tunni ja kolme minuti m33dumist tatsas ta koos oma s6bralike kantpeadega yle finishijoone. Tubli ja nyyd vutt-vutt tagasi Kreekat majandusaugust v2lja upitama.

Kuigi ma nyyd t2pselt ei tea misugust distantsi peaminister jooksis, siis enamus meie spordiklubi liikmetest suutis teda paari minutiga ennetada. Igatahes taaskohtumisel tublide sportlastega olid k6ik roosad ja r66sad. V2simus pold veel kohale j6udnud.

Enne siirdumist hosteli oma asjade j2rele otsustati vaadata veel autasustamistseremooniat ja kaasa elada tublidele maratoonaritele. Nii vanal staadionil pole ju enne saanud oma tagumikku toetada. Aga ega see teab mis mugav koht olnud puhkamiseks. Astmed tundusid kohati olevat poolemeetrised, mist6ttu lyhemad inimisiksused tegelesid aeg ajalt millegi m2gironimise sarnasega. Kivil istumine oli ka suht jahedav6itu. Mis siis, et marmor ja puha.

Noja saigi l2bi see katsumus. Selleks, et pikk praamis6it kulgeks ladusamalt olin endale v2lja trykkinud k6vasti sudokusid. Aga ka peale k6igi kuue meedium raskusastme doku lahendamist j2i ikka veel tunnike minna, kuna ootamatult tegi praam seekord esimese peatuse Syrose'l, mist6ttu kogu meie lootus j6uda enne kymmet Parosele ja end kibekiirelt Halloweeniks ette valmistada said t6sise tagasil33gi.

Aga sellest, mis juhtus wiinil juba j2rgmisel korral ;)