Tuesday, December 24, 2013

Samal ajal maakera kuklapoolel


On 24 detsember. Ümberringi valitseb lauspilvisus ja iga hetk on tunda, et taevaluukidest võib vallanduda midagi ohtralt märjataolist. Lund pole kusagil. Rohelust, sellist pastelset ja nukravõitu, aga see eest rohkem kui küll. Kuigi nii võiks kirjeldada jõululaupäeva aastal 2013 Tallinnas, siis ometi meenub mulle hoopis üks teine koht maamunal, kus selsamal päeval aasta tagasi sai kõnnitud mööda liivaranda ning kus kergelt kõle tuulepoiss kandis aegajalt mu neljanädalalvanusesse habemetüükasse ookeanisoolast hõngu.Poleks oodanud, et vastupidiste aastaaegadega paikades maakera erinevates punktides võib ometi esineda nii selgeltnähtavaid paralleele. 
Kummalisel kombel võib ju sarnasust otsida ka selle päeva tegevustest. Meie traditsioonidesse on sisse kodeeritud liivamängud surnuaedades, kus suured rahvahulgad kogunevad hauaplatside ümber, neid korrastades ja liivale joondisaini tehes, rääkimata suurest valgusmängust, mis õhtuhämaruses möödujatele avaldub. Omamoodi hingesoojuse triumf üheks päevaks. 
Keerates paar nõksu sellel soojusele rõõmsamaid toone juurde jääb põhimõte suurte rahavamsside kogunemisest ja liivamängudest üldjoontes samaks. Valgusetenduse ohjad võtab üle fenomen nimega kuumaveeallikas, mille leidmiseks ookeanirannas piisab, kui pista õiges kohas varbad liiva alla, rääkimata siis veel labidaga terve suure liivakindluse rajamisest maa ja vee piirile. Need, kes oskavad tõusu ja mõõna ka arvesse võtta, võivad nii päris kaua tolles veesupis olemist nautida.
Jõulurahu missugune.


Monday, December 9, 2013

Sundimatu tahe













Tundub, et heast reisist võib ka tagantjärele suurepärase elamuse saada. Retsept selleks on lihtne. Võta ette kogu pildi ja videomaterjal, lisaks ka suur supilusikas ning sega kogu see kraam kokku. Lisa ka rohkelt reisumuusikat, mis aitas reisuväsimust peletada ja lihtsalt toredat olemist pakkus ning lõpuks paiska see kõik suurele ekraanile vaatamiseks ja imetlemiseks. Kui oma tööd hoolega teha siis saab tulemiks mõnusamaitselise kompoti, mis mälupilti pikalt värskena hoiab.
Tegelikult on veel üks komponent X, mis kogu retseptis sama olulist rolli mängib kui üks munakollane koogitaignas, rääkimata jäätisest, et küpsetis ikka ilusasti koos püsiks. Nimetagem seda „sundimatuks pilditegemistahteks“ ehk SPT-ks. Tegemist on sellise fenomeniga, mis ainuüksi pildistajast enesest ei sõltu, vaid nõuab teatava reisiatmosfääri väljakujunemist. Ühesõnaga kui mu jutt veel loogilisena kõlab, siis peaks tekkima vabatahtlik soov jäädvustada kõike ja kõikjal ja kogu aeg, sest üldjuhul on kogu see reisiolme üks lõputu seikluste ja seikade jada. Ole vaid mees ja pane tähele ning looda, et mälukaart ja patakad vastu peavad.
Milleks kogu see mõtisklus siia? Sellepärast, et mu viimane matk Lapimaale ja Põhja-Norrasse oleks võinud vabalt olla ka ilma kaamerata rügamine. Mingi hääl mu sees lihtsalt arvas, et äkki võiks olla seekord laisk. Lihtsalt. Nüüd tagantjärele võib tõdeda, et kummalisel kombel töötas see hoiak sigahästi igasuguste kummaliste ootuste ja lootuste tekkimise vastu. Tore muidugi, et minu sees peitus ka üks teine hääl, mis just õigel ajal ehk reisieelsel päeval utsitas mind hoolimata ülalmainitust siiski kogu heaks olemiseks vajaliku atribuutika kaasa pakkima. „No mis siis kui ei kasuta, vähemalt on kõik oluline kaasas juhuks kui peaks tekkima tahtmine …“ Igatahes mu käed ja jalad kuuletusid seda mõtet kuuldes, sest küllap nad teadsid mis juhtub kui üksmees ei saa äkki tühjast kohast tekkiva entusiaazmipuhangu ajel täita oma eesmärki elus.
Edasine on juba, nagu öeldakse, ajalugu. Seda ei unusta ma arvan veel tükk aega, kuidas varajasest hommikutunnist hoolimata astus maja ette vuranud Discost välja särasilmne, kergejalgne ning laulujuppi siristav Karu. No kuidas sa sellisele asjale saad ükskõikseks jääda? Ei saagi ja ei tahagi. Igatahes raputas selle naljaka etteaste kogemine mind suht tühjatäis ning unesegasest olekust ruttu välja. Täitsa ehe matkatunne tekkis. Ja mis veel enam. Ma mõistsin, et pilti tahan ma teha küll. Kasvõi juba sellest veidrast reisikaaslasest. Rääkimata siis veel kahest ülejäänud sellist, keda ma polnud kunagi varem kohanudki.
Kõik mis järgneva nädala ja paari päevaga teele ette jäi on nüüd vaatamiseks lõpuks valmis saanud ja nähtaval ka pildi ja videoformaadis. Ja kui sellest ei piisa, siis võin näidata oma varbaid, sest kahel nendest on veel siiani äratuntavad märgid sajakahekümne kilomeetrisest rännakust kivikonarlikul vahel ka sigalibedal, põlvenilumisel või siis allikavesisel ja mudasel maastikul. Aitäh matkasaapad ja kepid, et te mind hullemast jamast päästsite ja aitaiste rasket koormat kanda. Ja Kiitos matkakaaslastele - Jaanale, Jürile ning Karule - kes viitsisid vähe viriseda ja palju naerda.

Sunday, December 8, 2013

Hunt on sündinud

SEITSEteist elamusterikkat päeva SEITSMEteistkümnendamal Pimedate Ööde Filmifestivalil on nüüd seljataga skooriga kaks koma SEITSEteist filmi päevas. Kes näppude peal arvutada väga ei oska, siis teadmiseks, et see teeb kokku tagasihoidlikud kolmkümend SEITSE erinevat filmi. Klaköörid, kus on mu klaköörid kui neid vaja on.
Peale väikest statistikamöllu jõudsin tulemini, mis viitab, et kui ma oleks kõik oma filmid üksteisejutti ära vaadanud ilma kinotoolilt kordagi lahkumata, siis poleks ma olnud välismaailmaga kontaktne niiumbes 2 päeva 8 tundi ja 40 minutit. Mõelda vaid, et selle ajaga oleks võinud vabalt minna Tallinnast lennukiga Amsterdami, seal istuda ümber lennule Uus-Meremaale koos ühe vahemaandumisega kuskil aasias ning peale jõudmist Aucklandi teha viimase raudmeheliku pingutusena veel ka siselend Queenstowni. Järeleproovitud värk. Aga pole viga, see aasta sai siis vähe mugavamalt reisitud ning ohtralt tiramisušoksi söödud ja pöffiveini joodud.
Kui nüüd suunan pilgud taaskord oma pastakasodisele släsh statistikaküllasele paberile, siis seal on mõned ristikesed ja ringikesed, mis ütlevad mulle, et kõige rohkem kvaliteetfilmikülastusi pakkus seekord Solaris, kus lausa SEITSMEL juhul üheksast õnnestus kinosaalist väljuda täiesti rahulolevana. Teisele kohale jäi Plaza oma SEITSME juhuga üheteistkümnest, samas kui Artis ja Sõprus osutusid kõige vastuolulisemate filmielamuste pakkujateks.
Kuidas üldse valida filme, kui sul on tagataskus kinopass ja teadmine, et igal hetkel on võimalus ka täiesti suvalisele seansile sisse jalutada, eeldusel et seal mõni vaba koht on? Iga pöffihunt teab, et tegelikult ei pea mud tegema kui lihtsalt kinno minema, üllatus ja elamus on alati garanteeritud, olgu ta siis hea või halb. Olles ka ise varasemalt selliselt talitanud otustasin seekord vähe metoodilisema  harjutuse kasuks kulutades ühe pika õhtupooliku kõikide festivalifilmide sünopsiste ja treilerite vaatamisele ning ajakava koostamisele, eesmärgiga igale päevale vähemalt kaks filmi sättida. Üks oluline lisatingimus oli jätta kavast eemale niipalju kui võimalik ameerika kinotoodangut ja filme, mis võiksid jõuda kinolevisse ka hiljem. Eredamad näited sellest vallast on vast Nebraska, Congress, Borgman, Llewyn Davis, Armstrongi vale, Dallas Buyers Club, Hobustest ja Inimestest. Viimane osutus lausa Pöffi üheks auhinnatuimaks filmiks.
Lisaks niiöelda kolmele paralleelprogrammile ehk Just film, Sleepwalkers ning Animated Dreams jaotus Pöffi põhiprogramm rohkem kui kahekümneks erinevaks alamprogrammiks, millest viite ehk Doc@Pöff, Mehhiko ja vägivald, Foorum, Panoraam ning Põhja Ameerika film külastasin ma lausa neljal juhul ja ülejäänud kuute veel ühel-kahel juhul. Ja no vaata kuidas tahad, siis kõige rohkem on mu filmivalikus ikkagi ameerika toodangut, seda lausa SEITSMEL juhul. Osa süüd läheb siin kindlasti Just filmi all linastunud dokumentaalide kraesse. Vähemalt eelmise aasta põhjal sellise kergemat sorti filmitoodanguga silma paistnud programmis oli minu suureks üllatuseks see aasta väga sisukas toodang, kohe nii sisukas, et kolm filmi viiest said mu selle aasta festivalilemmikuks - Weight of Elephants, Blood Brother ja Crash Reel ning napilt jäi sellest eliitseltskonnast välja Perverts Guide to Ideology seda paljuski tänu asjaolule, et rezissöör ei suutnud oma filmistaarist professorile selgeks teha, et pidev ninanäppimine suurel ekraanil võib väga tüütuks ja häirivaks muutuda, isegi kui teemakäsitlus enam kui mahlakaks osutub.
Kui veel lemmikkolmiku juurde naasta, siis olgugi, et elevandid oli mängufilm ja ülejäänud kaks dokid, siis neis kõigis oli olemas see miski, mis muutis teema südamelähedakseks, kergelt jälgitavaks ning korduvaadatavaks, lisaks tekkis kõigil juhul ka tugev sümpaatia peategelase vastu. Elevantides oli selleks noor kooliposs, kes tundis ennast süüdi selles, et kõik head inimesed tema juurest ära tundusid minevat. Ema lihtsalt ei saanud tema kasvatamisega hakkama, isa polnud vist üldse enam elus, mistõttu elas ta oma range vanaema juures, kes kulutas kogu oma aja närvihaigest poja eest muretsemise peale. Kuigi viimane püüdis oma helgematel hetkedel peategeleasest poisiklutile ka sõbra eest olla, siis ei suutnud temagi pidada lubadust, et jääda tema juurde. Kõigele lisaks kuisati poissi koolis, mille tagajärjeks kaotas ta oma sõbra kui keeldus viimasele andmast oma küülikut, et see siis vägeva kõmakaga õhku lasta. Imelikud lood olid ka naabritüdrukuga, kes oli üks väga täiskasvanuliku olemise ja terava mõistusega plika, aga kelle suur salasoov oli ennast ära tappa, et pääseda ängist mida tekitas talle kodus voodihaige ema eest hoolitsemine. Lapselik meeleheide segatuna lohutust ja turvatunnet pakkuva fantaasiamaailmaga. Ja tegevus pealegi veel Uus-Meremaal. Kõik kuidagi loksus omale kohale. Kuskilt filmiarvustusest lugesin, et filmi pealkiri viitab tabavalt nähtamatule emotsionaalsele raskusele (taagale), mis on laste turjale asetunud, ilma et täiskasvanud seda näeksid või oskaksid sellest aru saada. Küllap on igal lapsel oma elevant kanda.
Filmis Blood Brother oli justkui tegu sama looga, ainult et peategelane oli kasvanud suureks ning leidnud viisi kuidas tunda lähedust ja armastust teiste poolt. Peategelane Rocky nimelt leidis oma elule mõtte Indias ühes külas HIV positiivsete laste turvakodus, kus ta sisuliselt andis endast kõik, et teha nende lootusetult haigete laste elu rõõmsamaks ja elamisväärsemaks. Kaamera püüdis kaadrisse kogu emotsioonide virvarri, millest kõige jõulisem kindlasti Rocky ennastunustav võitlus halastamatu viiruse käes kohe kohe otsi andva väikese poisi elu eest. Sündis ime, sest see poiss tuli kindla surma suust tagasi, samas kui kõik teised inimesed, kes samuti selles napilt haiglat meenutavas majas olid, pidid alla vanduma.
Crash Reel viis mind aga jälle lumelaua maailma, mille uskumatuna tunduvaid trikke on jätkuvalt lahe vaadata, aga mitte ise kaasa teha. Seekordne film siis püüdis ka tuua välja põhjused, mis on selle ala varjuküljed ja kuidas üks perekond selle kõige keskel peab õppima uuesti eluga edasi minema kui ühega nende seast on juhtunud ränk õnnetus. Just see asjaolu, et kaamera sai võtta osa nendest perekondlikest koosolemistest ja mõttevahetustest, mida tavaliselt tehakse suletud uste taga, tõstiski selle filmi väärtuse nii kõrgeks. Kui inimene, kes on teinud läbi raske õnnetuse soovib uuesti naasta oma elu mõtet esindava hobi juurde, siis mismoodi sellest kõigest välja tulla nii, et säiliks inimväärikus enda ja teiste suhtes ning tekiks motivatsiooni edasi Elada. Kevin Pearce on üks paljudest elavatest katsejänkudest selles vallas. Kas ka edukas? Aeg näitab.
Kui nüüd meenutada eelmist sissekannet vahetult enne Pöffi, siis poleks osanud uneski näha kui prohvetlikuks osutub sealne viide oksendamisele. Juba esimesel seansiõhtul tõsteti see suurelt ja võimsalt kinoekraanile nii füüsilises kui vaimses võtmes filmis Act of Killing ning ilma igasuguse hoiatuseta naases see teema uuesti teravalt silme ette festivali igatpidi viimase seansi Cheap Thrills ajal.
Act of Killingu puhul on tegemist millegi enama kui filmiga. See on omamoodi hoiatus sellest kui palju kurja võib ühe inimese (ja ka inimrühma) sisse olla peidetud, ilma et ta ise või keegi teine sellest aru saakski. Väga ebamugavaks asjaoluks kujunes selle filmi puhul see kui kaasahaarav ja humoorikas see kõik tundus. See vaimselt võigas film jälgis sisuliselt kolme natsikurjategijat, kelle üle pole kunagi kohut mõistetud vaid kes on ühiskonnas lugupeetud inimesed ja võivad teha ja öelda mis tahavad (sealjuures tundmata ohtu mingi Haagi nimelise kohtu ette sattumise pärast). Tuleb välja, et see on jätkuvalt võimalik Indoneesias, kus kunagi 60-datel lugematul hulgal kommunistideks tembeldatud inimesi ameerika filmidest õpitud meetodite abil piinati ja hukati. Filmi kolm rezissööri võtsid kätte ja pakkusid neile kunagistele mõrtsukatele võimaluse lavastada erinevate filmizanrite lõikes kogu see tapmismäng uuesti, olles seejuures ise nii roimarite kui ka ohvrite rollis. See mis järgnes ajas öökima nii siin kui sealpool helendavat ekraani. Seda peab nägema, et mõista.
Viies meeldejääv kinoelamus pärines ainsast sleepwalkersi õhtust, kui sai mindud uudistama lühidokkide valikut. Leedu ja Eesti ühisproduktsioon nimega Lisa, Go Home! mille rezissööriks Oksana Buraja pani teistele väga pika puuga ära, kuna suutis tsipa alla pooletunnise ekraaniajaga luua väga südamliku ja nukra pildi ühest noorest tüdrukutirtsust, kes alatihti oma kodust kuhugi põllule või metsa põgenes (kuigi oma emale ilusti lubas et seda ei tee), et mitte veeta aega koos oma joodikutest vanemate ja neid tihti külastvate joomasõpradega. Kuigi laps ei rääkinud kordagi oma tunnetest ekraanil oli tema kaamerasse püütud pilk alati väga kõnekas. Kõik töötas kui õlitatult, lugu, pilt, muusika, tunne. Meistriklass. Kas ka Lisa nii arvab?
Ja festivalilemmikute lõpetuseks väga võrdsel pulgal olev mängufilmikolmik tapmisest ja tagaajamisest - Big Bad Wolves, Blue Ruin ja Cheap Thrills. Niinimetatud zanrifilmid, millest esimeses toimub ühe on-eiole-on lapsmõrvari ebaseaduslik ja loomulikult publikukannatust mõnuga proovile panev piinamine, mida on vürtsitatud terava sotsiaalse huumoriga ja seda kõike Iisraelis. Teises filmis asutakse kätte maksma ja ikka kohe päris võikalt, kuid see kõik toimub inimese poolt, kes pole treenitud holliwuudlik tapamasin vaid prügikollist luuser, misõttu on kogu see kohmakas pussitamine ja paugutamine vägagi värskendav, ehe ja kuidagi kodune. Viimane film kõigub tegelikult päris palju väga hea ja tüüpilise keskmise filmiteose vahel ning jutustab kahest luuserist sõbrast, kes asuvad raha eest ühele abielupaarile igast trikke tegema. Panused aina kasvavad ja sellega koos ka mõlema mehe piiritunnetus, kus endisele sõprusele ühel hetkel enam ruumi pole. Filmi lõpukaader on lihtsalt üle prahi elav klassika. Seega otsige film üle ja saate laheda elamuse.
Ja nüüd viriseks kah natuke olgugi, et totaalset floppi ma seekordselt Pöffilt ei saanud või lihtsalt ei julge seda endiselt tunnistada.
Kuigi mitte just totaalne lati alt läbi jooksmine, siis väga palju soovida jättis minu meelest Mehhiko ja vägivalla programm, mida külastasin lausa neljal korral (kolm neist Sõpruses). Filme valides ei oleks oodanud, et rezissöörid oskavad päriselus väga karmis seisus oleva sotsiaalse olukorra kirjeldamisel nii lahjaks jääda. Maal, kus valdav osa noorest põlvkonnast laulab uhkusega rahvuslikest meloodiatest inspireeritud narcocorridosi, mille sisuks on omakohtu, raha, tapmiste ja maffiaelustiili ülistamine on midagi ikka väga paigast ära. Kõige suurem ajaraisk oli lugu ühest linnapeast, kes oma valitsusalas suutis maffiabossidele ust näidata ja seda sisuliselt samade hämarate meetoditega nagu tema vastased ise. Tapmisähvardusi võttis ta kui sportlikku väljakutset, kusjuures ühe mõrva jõudis ta enne meedias välja lobiseda, kui see päriselus teokski sai. Aga kõik see ei paistnud ekraanilt üldse paeluv ja eluliselt raju. No ühesõnaga, kogu selles loos oli enamvähem piisavalt materjali, et üks lühidokumnetaal kokku segada, kuid mitte rohkem. 
Ja kohe järgmisena astusin uuesti mehhiko reha otsa kui suundusin vaatama mängufilmi õest ja vennast, kes sattusid põrandaaluse pornotööstuse pantvangiks (laialtlevinud võte sealmaal kui rezissööri uskuda) ja olid sunnitud väga piinlikus olukorras üksteisega vahekorda astuma. Piinlik oli tõesti, kuid pigem rezissööri ja näitlejate pärast, kes ei teadnud vist üldse mismoodi kogu seda olukorda usutavalt näidata. Oleks justkui kogu filmi olulisema võtmestseeni esimest arglikku proovi vaadanud. Õnneks pantvangikriisile järgnenud psühholoogiliste traumadega (mitte)toimetulemine oli vähe vaatajasõbralikumaks lihvitud. Palju vaikust ja hämarust, kuni ühel hakkas katus sõitma ja teine sõitis ära.
Kõige nõrgem film tuli seekord Norrast ja pajatas loo ühest downi sündroomiga detektiivihakatisest, keda keegi päris tõsiselt ei võta. Filmi sõnumiks kujunenud "all you need is love" ning selleni jõudmiseks kulutatud jabur tund ja pool teist ei haakunud minu silmis üldsemitte veenvalt. Seda paljuski viisis kuidas film kokku lõigatud oli. Kõik tähtsamad põnevusomendid olid täiesti pingevabad ning huumor lihtsalt venis, kuni slapstickist polnud enam midagi järel.
Kõige veidram film tuli Beneluxi vürstiriigist ja kandis mingit sellist nime nagu  Sinu pihakesarate või oli see nüüd kehapisarate või pahakesarate või noh ühesõnaga mingi värv. Ma nautisin sellest filmist täpselt viiteistkümmet minutit, kui muidu värvilised filmikaadrid muutusid korraga mustvalgeks fotofilmiks ja pealtvaatajate ette tekkisid eiteakust mustades kinnastes käed ning mantlid, kes asusid taga ajama üht pikkade lokkis juustega naist kuni lõpuks talle elegantselt naaskli lagipähe lõid. Ülejäänud film oli katsumus, millest rääkida pole eriti midagi. Kui siis ainult seda, et  toda filmilaadset toodet oli tulnud vaatama suht täismaja, kes minu suureks üllatuseks ka valdavas enamuses lõpuni vastu pidas. Ju siis oli väga õige sihtgrupp.
Enne kui pika jutuvada ära lõpetan, siis tahaks veel soovitada mõnd filmi, mis kindlasti väärivad vaatamist. Ilma mingi kindla järjekorrata oleksid need siis: Stories We Tell (väga lahe kogemus sellest, kuidas enamjaolt lavastusel põhinev dokk võtab tõe mõõtmed), Alienation (kasvõi juba puht operaatoritöö pärast tasub vaadata lugu inimlikkuse aeglasest hääbumisest kuskil Bulgaaria ja Kreeka piiril), Le Passe ja Parviz (kaks väga erineva tempoga kuid tugevat filmi Iraani rezissööridelt keerukatest inimsuhetest). Betoniyö (lahedalt sürr ja visuaalselt ülimaitsev mustvalge film, kus puhutakse suomea ja tegeletakse inimhinges torkimisega, päris valusalt), La Jaula de Oro (õnneotsimisest ja kõigest mis selle saavutamist siin ilmas takistab läbi nelja noore matkaselli pilgu), Gulabi Gang (dokk lõputuna näivast naiste enesekehtestamisvõitlusest India padumeestekeskses ühiskonnas), Danza de la Realidad (väga omapärase maitsega rezissööri, Alejandro Jodorowsky autobiograafiline fantaasiafilm iseenda laspepõlvest, mis vürtsitatud hea huumori ja sürride stseenidega jalututest ja kätetutest meestest kuni kusevate naisteni ning kõik mis sinna vahele mahub), The Double (film noir+kafka+poiss otsib tüdrukut), Miele (lugu väga temperamentsest noorest naisest, kes pakub eutanaasiateenust, kuni üks klient kogu tema idealismi uppi keerab), Theseuse laev (lühike sissevaade kolme inimese ellu, kes saavad abi organidoonorilt ning kuidas see mõjutab nende tõekspidamisi).
Ja ongi kõik. Funktsioneerin täiest normaalse inimesena, kellel on lihtsalt mitmekümne filmikogemuse võrra rikkam. Seekordset Pöffi peab veel kiitma ka sellepoolest, et korraldus sujus täiesti normaalselt. Filmid küll kohati viibisid paar minutit ja piletiaparaadid veidi tõrkusid, kuid mingit jama supakate või vigaste filmidega vähemalt minul ei tekkinud. Kuigi jah, kui filmihuviline ikka inglise keelt ei mõista, siis võib väga palju ekraanil toimuvast kaduma minna. Paratamatus?

Thursday, November 14, 2013

Pöffihullus

Ü:Mida toimub?
Õ:Pöff toimub.
Ü:Lähed?
Õ:Mmmmuidugi!!!
Ü:Kava vaatasid juba?
Õ:Häh, mul juba piletidki ostetud.
Ü:Mitu seanssu tuleb?
Õ:No kolmkümend vähemalt.
Ü:Sooda oled vä?!
Õ:Jep. Ostsin Pöffi Passi ja osalen täiesti vabatahtlikult iseendale korraldatud eksperimendis "Tahan käia iga õhtu vähemalt kahel Pöffi seansil, muidu suren!!!"
Ü:Oookkkeiii. Kas sa ei karda, et jaks saab otsa ning oksemaik on lõpuks suus?
Õ:A mis nad müüvad siis Passe, millega saab korraga kolkend piletit lunastada ning ülejäänud seanssidele siseneda kui vabu kohti on!!!
Ü:Tõprakari, maütlen. Mismoodi siis niimoodi üldse filme jõuab seedida?
Õ: Akustminatean miks festivalid nii on üles ehitatud, et kõiksema ägedamad filmid just kahe nädalaga tuleb sisse õgida ning vaid raasukesed muule ajale jäetakse.
Ü: Täielik diskrimineerimine. Kus neid Passe müüakse, ma kohe tunnen kuidas aju vajab rohkelt (mõtte)ainet? Olgu siis kasvõi oskendamiseni. Vähemalt on ülestulev kraam kõvasti vürtsikam ja massiivsem kui see tavapärane kinosapp, mis nagu ei tahagi seest välja tulla, ainult kerget ööget tekitab ja siis kohe ununeb.




Monday, November 11, 2013

Neljane poisiklutt







Üks mees sai jälle omale järgnevaks kaheteistkümneks kuuks uue numbri. Seekord siis on selleks NELI. 
Igasugumõõtudesjavärvideskinkejagus, sõprujagus, lustijagus, klikamistjagus, tantsujagus, suurepunasedraakonilõugadevahelemudelautogasõitmistjagus, pallimerresukeldumistjagus, batuudimöllujagus, kõdistamistjagus, näomaalinguidämblikmehestluukerepeadenijagus, üksteisetagaajamisttunnelitesjarippsillapealjagus, edasitagasisibamistkoosäkkpõigetegatundmatussejagus, pildikaameravälkumistjagus, jaladtaevapoolerippumistjagus, noortelastevanematenärvideproovilepanekutjagus, mänguruumitäielikusegipööramistjaguskapärastkoristajale. 
Kolm tundi möödus nagu kolm sekundit.
Roki kahesajaga Uku!!!


rohkem pilte nagu ikka viewbookis

Sunday, October 6, 2013

Koht ja ebakoht


Ambuka seekordse fotolaagri juhendaja Vallo Kalamees andis ülesandeks Re/dekonstrueerida ruumi. Aega oli paar tundi ja asukohaks Varnja küla lähedal asuv mahajäetud multiotstarbeline tootmishoone, kus praeguse omaniku sõnul olla valmistatud nii kalakonserve kui ka mingit tehnikat vene sõjaväe tarbeks, rääkimata kõigest mis sinna kahe vahepeale veel mahub. Kuna ühtegi konkreetset mõtet mul ei tekkinud, siis lähtusin hetkeemotsioonidest ja nende ajel sai endale krabatud üks valge pallisarnane moodustis. Lisaks tabasin end arusaamalt, et kuskil aknalaual peavad ujumislaadset siputust simuleerima mingid jalad. Möödus veel mõni hetk ning juba ma kõlkusingi ise seal, aadamaülikonnas. Päike paitas oma soojade kiirtega mu kanni, samas kui mina püüdsin tolles küllaltki väljakukkumisäärses olukorras kuuletuda kahe nais- ja ühe meesolevuse käsklustele, kes suure pühendumusega juhendasid mu jalgade graatsilist poositumist. Tulemuseks, vähemalt minu arust, midagi Pink Floydi plaadikujunduse sarnast. Ise arvan, et pildi allkiri võiks olla "ära minemine". Kuhu, miks, kuidas, seda ma ikka veel ei tea. Selleks, et koht ja ebakoht omavahel dialoogi astuksid said nad esitatud ühe pildina. Jääb loota, et vaatajal tekib mingi mõttelõng.


Tuesday, October 1, 2013

Omadega Põhjas




Nii põhjas pole ma omadega veel olnud, kui selle aasta septembri lõpus. Ja ma polnud seal üldse  mitte üksi. 22 septembri hommikul asusid neli matkaselli ehk Missi Positiivinen, Hullu Piloottinen, Sähkömootorimiehinen ja Panoraamimiehinen Tallinnast teele, et vallutada Somme kõrgeim tipp Halti ning astuda ka Euroopa mandri kõige põhjapoolsemasse punkti Knivskjelloddeni nimelise poolsaare tipus. Kiitus ka truule suksule Disco-le, kes läbis koos meiega üle kolme tuhande vahel lõpmatult pika ning uniselt igava ja siis jälle ootamatult võimsa ja hingematvalt kauni kilomeetri, mille sisse jäid sooja päikesepaiste poolt särama löödud Lapimaa avarad väljad, Norra põhjaranniku fjordid, värvi ja marjaküllane taimestik, lollid aga järjekindlad põhjapõdrad, kõledatuulelised lumesajud ning üle taeva laotuvad virmalised.
Pikem sissekanne ja pildimaterjal jääb oma aega ootama, seniks siis olgu seda nädalapikkust seiklust, mis sisaldas endas üle saja kahekümne kilomeetri jalgsimatka igast suurusega kivide, mägede ja orgude, muda ja rohumaade, lume ja marmori peal meenutamas pilt lahedatest matkasellidest, keda ühine ettevõtmine paremateks inimesteks lihvis. Ihan laahea oli. Kiitos, hei.


Sunday, September 15, 2013

Haajaemm ehk hmmmmm



Ei tea kuidas teistel, aga minul on seda kohe-kohe lõppevat suve meenutades silme ees üks pilt, mis ilutses igal teisel pealinna avalikku posti otsas hängival pürgikastil - üks tumedapäine mehehakatis oma küllaltki karvase käeseljaga pühkimas suud võimidagisinnakanti. Täiesti ebatüüpiline minu arvates ja seda rohkem ta ka mulle meelde jäi. Legendid räägivad, et seda meest käis lauluväljakul vaatamas üle sajatuhande inimese. 
Peale selle kampaania lõppu algas loomulikult teate-küll-mis suurte kortsuvabade naerulnägude tsirkus, mis ajal kui pealinna puud kangekaelselt keelduvad suverohelusest loobuma, on toonud oma küllastunud toonidega tehislikku sügist linnatänavatele. Mul on hea meel tõdeda, et kogu selle möllu keskel on ka üks oluline erand, mis köidab pilku nii oma sisu kui ka vormistusega. Kui oleks minu teha, siis ma annaks oma hääle just sellele kandidaadile.
Ja tegu pole siinkohal kolmest katkust pajatava kirjaniku pojaga, kelle õõvastavalt sügav silmavaade linnakodaniku ajudest läbi tungib, vaid hoopis teistes kõrgustes ja suurustes asuva neiuga, kellel küll veel pole Eesti kodakondsust aga kes on kindlasti paljude Eesti mehepoegade huultel, kui tuleb jutuks sõnakombinatsioon "viktoorijas siikrõt". Arvestades, et tema sõnumiks on sisetarbimise turgutamine, mis on ju pikalt olnud meie majandusinimeste hambus peale viimast suurt masuaega, siis on ta ka põhmõtteliselt ainuke kandidaat, kes oma kampaaniaga sisuküllast sõnumit kannab. Muidugi võib ju nuriseda selle üle, et ta on välismaise korporatsiooni esindusnägu, kuid samas teeb ta seda ausalt ja otsekoheselt. Ei mingeid varjatud kontosid ja kolmandaid osapooli või arusaamatudi sõnumeid. 
Gisele, tule üle!!!

Tuesday, September 3, 2013

Uue Maailma Head ja Vead





Võib-olla ma olen liig karm oma kriitikaga selle aasta Uue Maailma festivali aadressil, aga .... Olles viibinud seal kaks pikka ja meeldejäävat päeva koos oma ustava kaameraga ning andnud üritusele ka omalt poolt näpuotsaga hoogu, siis ehk pikka viha minu sõnade osas ei peeta. Ja pealegi ma soovin, et see üritus jätkuks, kuna ta on üks väheseid omasuguste seas, kus minusugune sündmusetalletaja võib tabada midagi eriskummalist ilma, et peaks muretsema kellegi tõreda pilgu või otsese pildistamiskeelu pärast. Selles osas tunnen ma tegelikult kohe erakordselt head meelt, kuna üpris hulgi sattus seegi kord mu kaamera eest läbi jooksma, hüppama, kargama, roomama, lendama igas vanuses lapsi. Suur kummardus kõikidele lastevanematele, et lasite elul juhtuda.
Mis siis hambusse jäi? See, et misket omanäolist ei rippunud traatidel ja kaablitel ja tänavapostidel jakuskõikveel. See tunne, mis näiteks eelmine aasta oli kui ringi käisid ja ka pärast pilte vaatasid ja märkasid taustal okeiko kukujukusid või värvilisi riidehilpusid, ühesõnaga midagi, mis oleks automaatselt ära ühendanud, kus parasjagu tegevus aset leidis, sellist erilist tunnet ei lastudki tekkida. Okeiko oli ka seekord oma loominguga väljas, kuid need punavalgemummulised lipud välkusid kõige eredamalt vaid korra avaparaadil ning kadusid seejärel pea täielikult vaateväljast ning asendusid massiliselt minu iskiklikuks suureks kurvastuseks ühe kohaliku õlletootja varjudega. Rõõm läbi pisarate, sest küllap just paljuski tänu neile samadele varjudele see üritus ka nii viimasel minutil oma papinutsaka kokku sai. Tegelikult võib vist vabalt öelda, et lausa viimasel sekundil, mida ilmekalt näitab ka esimene vaatamiseks väljariputet pilt. 
Need poolikud sildid ja viidad tabasin ma vahetult enne avaparaadi algust. Ilma igasuguse soovita näpuga näitama asuda tekkis kohe sees tunne, et seekordne festival nii hubast, eraldi ruumi ja aja tunnet ei tekita. Lihtsalt ei jõutud. Ei tea, äkki see on ka mõnes mõttes paratamatus, sest poppidel üritustel on kalduvus muutuda oma algupärasest nunnust ja ehedast millekski laiadele massidele suunatud monstrumiks. Kuigi vaevalt, et see veel siinnimetatud festivali puhul kehtiks, siis sellest etapist, kus seltsimaja ees tänavanurgal lihtsalt üks suvaline bänd kohalviibijaid lõbustama hakkas on tubli samm edasi astutud. Vähemalt nii arvan ma. Samas mulle väga meeldis ka see spontanne tänavanurgabänd.
Kogu see mahekauba müümine ja koogikeste ja saiakeste pakkumine on tore. Samas mind kui pildimanjakki huvitab, et niigi autovabal tänaval juhtuks midagi lahedamat. Eelmise aasta Koidu tänava tantsud nii Märt Agu juhendusel kui ka sama tänava inimeste enda eestvedamisel olid justkui kümnesse tabamised. Oh need ootused, nendest peab hoiduma nagu Vanatühjast.
Aga rohkem mul siin kurta pole midagi, sest tahaks hoopis kummarduse teha kõigi nende ees, kes selle ürituse olemasolule oma õla alla panid. Kuigi vaevalt, et traditsioon, siis minu silmis on tegu sündmusega, mida ma siis nüüd juba mõnda aastat järjepanu olen pikkisilm oodanud. Ja teen seda ka edasi niikaua, kuni see sündmus pakub võimalust saada juhuslikult keset tänavat kokku sõpradega, ilma et oleks eelnevalt hullult midagi kokku leppind või plaanind ning avastada midagi ehedat, mida pärast hea piltide pealt meenutada. 
Uute Maailmateni!!!

Ps. ja muidugi on suurem ja laiem ja sügavam pildivalik saadaval viewbookis



Saturday, August 17, 2013

Ajakapsel


Portreefoto mille puutepunktide vahele mahub 66 aastat.


Friday, August 16, 2013

Dekaad hiljem


Alles see ju oli kui sai hüpatud Ford Sierra nimelise auto rooli ja tehtud üks elu esimesi omapäi sõite suunal Tallinn-Põltsamaa-Tallinn. Esimene etapp mõistagi ei osutunud tulevasele fännile just lihtsaks ja lilleliseks, mille eest hoolitses mösjöö Taat Ilma isklikult. Õnneks kogetud tingimused siiski Rotax Max sarja pilootidele eluohtlikult rajuks ei kujunenud. Mitte, et ma mingeid überlahedaid detaile siin väga mäletaks (siiski jube äge tunne oli kõikseeaeg), aga see meenub küll, et ühe autosuvila katusele sai ronitud, et uudistada kuidas "oma klemm rajal" mõned ägedad piruetid esimesse kurvi minnes korraldas. Konsultant-mänedzer-mehhaanik-isal ei jäänud muud üle kui pead raputada ja edasi teenida. 
Ja nii see fännamine siis tasahilju kogus tuure, lisaks Põltsakale lisandusid etapid Aravetel, Raplas ning Käinas. Paari järgneva aastaga muutus nähtus nimega kardisport alaliseks kaaslaseks nii mulle kui ka veel paarile seltsimehele ja seltsinaisele. Aga see kõik see nähtu ja kogetu tundus ehe ja sellega olid seotud terved perekonnad emast-koerani ja põdrast-kuuevarbaliseni. Lõpuks saabus aga päev mil puhast sõidunaudingut pakkuv jõuallikas piloodile kitsaks jäi, küll mitte füüsilises mõttes (kuigi ribid olid pidevalt muljumisteraapia küüsis ja käsivarred roolivõimu puudmisest küllaltki kanged), lihtsalt isu kasvas ning ka võimalused. Ilma, et teaks mis tulevik toob, siis hetke kulminatsiooniks saab pidada selle aasta Nürburgringi ja "elava legendi" staatusesse asetumist.
Kaunis kummaliselt kõlab, aga ega ma tegelikult kardispordist eriti korralikku pildimaterjali pole kunagi teinudki. Lihtne fakt on see, et valdava enamuse ajast mul pold kaameratki ja siis kui juba oli ning ma selle taltsutamisega ka veidi toime hakkasin tulema lõppes see karneval ära. Kuni eelmise nädalani, mil ma täiesti ootamatult sain kõne tollelt samalt "omalt klemmilt", kes üle mitmesaja aasta oli otsustanud lüüa oma paugupillile hääled sisse (st vahetada aku, puhastada torud ja süvapoleerida kõikvõimalikud pinnad siledamaks kui teemantil), et teda siis meie mõlema jaoks täiesti uuel ja tundmatul Tabasalu kardirajal proovile panna. 
Juhus või mitte aga juubelisündmuse auks oli kart varustatud ka väga tabava numbriga. Igatahes avanes nüüd kauaoodatud võimalus teha tagantjärgi ära mõni kaugele mälusügavustesse oooootereziimile paigutatud portreevõte. Enne muidugi tuli see sajakilone tegelane kohale toimetada ning ka raja ääres natuke kõik-ühes-mehaanik-mänedzer-pilooti mängida. Aeg oli teinud oma töö ning muidu suht mõttetu olemisega kummitorujupats, mis pidi noütleme, et punasesõstramahla värvusega bensiinvedelikku paagist mootorisse toimetama, otsustas end avaringil lihtsalt ühest kohast pulbriks vibreerida ning järelejäänud osaga paagi põhja allveeujumist minna praktiseerima. Välja ei plaaninud aga raibe sealt kohe kuidagi tulla. Alles lisakanistri hankimine kuskilt võsa alt päästis päeva, kuigi omamoodi kummaliseks võib pidada ka asjaolu, et valdava enamuse ajast, mil meie kardil olid tehnilised seadistamised käsil liikus rajal nii mõnigi muu piloot oma punnvõrriga aga kohe kui meie kardile hääled sisse pandi kadusid ka kõik konkurendid. Juurdlesin omakeskis, et kui mind oleks veerandtunnikest varem peale korjatud, siis oleks ehk pilt rajal olnud midagi võidusõidupoolsemat. 
Aga noh ei maksa nüüd väga suureks ka seda mulli puhuda. Hoolimata palju rahulikumaks tituleeritud sõidustiilist oli meie "elav legend" siiski võistlusmomendil näidatud aegadest paari sekundi võrra aeglasem. Kindlasti asi mida saaks kõva regullimise ja timmimisega kiirelt parandada, aga kas just peab. Las jääda illusioon nagu ka need pildid.

Wednesday, July 31, 2013

... ainult Filmipäevadel Vana-Kasepääl














Kas on see võimalik, küsite te? Vastan: "Ainult Filmipevadel Vana-Kasepääl, kus...
...Kus kõige esimest filmiseanssi võib alustada ka kuuendast filmiminutist, et peale lõputiitreid saaks veel kuus minutit filmi vaadata.
...Kus väljahõigatud Suure Filmi seanssi võib out-of-the-box kinoelamuse saamiseks lõpetada ka viiekümne teisel minutil ning järelejäänud pooletunnise osa lõdvalt paari lausega kokku võtta.
...Kus sibiautol pole mingit probleemi filmiseanssi, kuhu on kohale tulnud ka mitte purjus vaid lihtsalt ülevoolavalt rõõmus filmi stsenarist släsh klapp, veerandtunniks katkestada ja omada ka peale pausi lõppu tugevat aromaatset kohalolu.
...Kus tundideviisi võib filmipäeva vabatahtlikele pannkooke vaaritada tütarlaps, keda võiks kutsuda ka "Puhastuse Katiaks"
...Kus igal filmimaanil käib judin üle selja kui ta kuuleb sõna "veekeetja" - erti kui too kuradist riistapuu ja tema armuke kaheraudne pliita otsutavad täiesti valel ajal kinoprojektori nii vajalikust voolust vabastada ning mis lõpeb veekeetja peitmisega sauna eesruumi.
...Kus kuulus kodumaine soome taustaga operaator/rezissöör avab oma elektroonse pildigalerii ning lummab kohalolijaid oma Tarkovksi "Stalkeri" filmivõtete keelatud fotodega, vürtsitades neid mahlakate lugudega rezissööri ja peaoperaatori omavahelisest kismast ning kuidas kogu selle möllu keskel vilksavad ekraanilt ikka ja jälle ka tema abikaasa kõikvõimalikes suurustes, värvides ja vormides aktifotod.
...Kus võib kolm päeva olla peamiselt kamatahvli-baranka dieedil, kuna lihtsalt ei ole mahti muret tunda sellise asja pärast nagu sooja ja soolase toidu söömine
...Kus avastad end järsku vaatavat tõtt härrade Kasari ja Pehkiga, pakkudes neile ühepajatoitu ning kelle kohalolekust ammutad inpiratsiooni, et kogu see juhtmen*ss helipuldi ja kontsertkõlarite vahel ühenduks nii, et sealt ka mõni inimkõrvale sobilik piiks end väljutaks.
...Kus esimene ametlik filmipäevade fänn saabub kohale päev varem ning osutub seejuures võtmetähtsusega isikuks, kelle rattapumba abil saab uue elu sisse suuri kivasid oma metalses kastis sõidutav käruratas ning kelle pealamp sisuliselt tagab nii mõnegi boonusunetunni transportkinotehnikule, kes peale ööseanssi ei peagi käsikaudu suuri kõlareid ja kaableid õuealalt ära kraamima.
...Kus külla saabunud ja kohast nimega Varesesaare ühe sotsiaalkriitilise dokkfilmi vändanud rezissöörilt ei ole eriline vaev intervjuu käigus küsida: "Mis on elu" ning kellele kohalik kalamees peale filmi lõppu soovib selgeks teha mis tegelikult on ühed huvitavad filmtaiesed ja neid sealsamas ka rahva tungivat poolehoidu omamata üle anda.
...Kus pole probleemi maksta doktorivorsti, tomati ja kurgi võiku eest poolteist eurot naabritädi Mašale, kelle aias laiub kurikuulus буфет koos tseburekiburka, juhepajatoidu ning bliinidega.
...Kus ametlikus autoparklas ei pargi kolme päeva jooksul ükski auto aga kõik ülejäänud tollesama pisikese ja pikliku olemisega küla veelgi pisemad teeääred on autodest umbes.
...Kus Kallaste turult ostetud soolaoad koos kaunadega maitsevad kui gurmeetoit.
...Kus üks kilpkonnadega mängiva ja musta rüüsse riietatud tädiga film läheb suure publikumenu tõttu kordamisele, kuigi vaatamine kitsukeses kinosaalis toimub suure palavuse ja õhupuuduse tõttu sõna otseses mõttes hinge kinni pidades.
...Kus rahval paneb korralikult jala tatsuma ja käed plaksuma teispoolt uuraleid kohale sõitnud bänd nimega UBA HOBA.
...Kus kõik toimub põhimõttel Peipsi aeg ja Peipsi äärsed juhtumised.